Zvýšenie hranice oslobodenia od spotrebnej dane z elektriny – podpora pre malé zdroje energie

Legate - Zvýšenie hranice oslobodenia od spotrebnej dane z elektriny – podpora pre malé zdroje energie - 1
Návrh zákona, ktorý mení zákon č. 609/2007 Z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu, ako aj súvisiaci zákon č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálnych olejov, prináša úpravy s cieľom zjednodušiť daňové zaťaženie v oblasti energií. Kľúčovou zmenou ktorá by mala od 1. januára 2025 nadobudnúť účinnosť je zvýšenie prahu výkonu zariadení pre výnimky z daňovej povinnosti – teda oslobodenie výrobcov energie z fotovoltických a iných obnoviteľných zdrojov s kapacitou do 50 kW od spotrebnej dane.

Podľa aktuálneho právneho stavu je pre takzvaných malých výrobcov elektriny vyrobenej z obnoviteľného zdroja limit na oslobodenie od spotrebnej dane stanovený podľa výkonu zariadenia na 10 kW a menej, pričom výkon sa posudzuje pri každom nainštalovanom zariadení samostatne. Ak však výkon nainštalovaného zariadenia presahuje tento limit, na účely zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu[1] sa prevádzkovateľ takéhoto zariadenia stáva tzv. „elektroenergetickým podnikom“, a to aj v prípade, ak nie je podnikateľom, a vzniká mu povinnosť registrácie na miestne príslušnom colnom úrade.

Posunutím hranice malého zdroja energie a teda oslobodením elektriny vyrobenej z obnoviteľného zdroja v zariadení s celkovým inštalovaným výkonom do 50 kW od dane sa očakáva zvýšenie podpory ekologických riešení a energetickej sebestačnosti na Slovensku. Zaujímavosťou je, že podľa dôvodovej správy k návrhu zákona „Pri súčasne platnom oslobodení od spotrebnej dane pri malom zdroji elektrickej energie s celkovým inštalovaným výkonom do 10 kW, strata pre rozpočet verejnej správy určená odborným odhadom predstavuje sumu 270 000 eur…“. Podľa prognózy dôvodovej správy sa posunutím tejto hranice na 50 kW strata pre rozpočet verejnej správy navýši o zhruba 11%.Týmto krokom však návrh očakáva zvýšenie podpory ekologických riešení a energetickej sebestačnosti a bezpečnosti na Slovensku.

 

Oslobodenie elektriny od dane – podmienka pôvodu z obnoviteľného zdroja

Podľa súčasného stavu sa oslobodenie od dane aplikuje len v prípade, ak je vyrobená energia z obnoviteľného zdroja a ak sa jej výroba preukáže zárukou pôvodu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. Podľa navrhovanej právnej úpravy by subjekty mali byť oslobodené od administratívnej záťaže vyplývajúcej z povinnosti preukazovať záruku pôvodu elektriny z obnoviteľného zdroja. Oznamovacia povinnosť malého zdroja energie voči Úradu pre reguláciu sieťových odvetví však aj na základe navrhovanej úpravy stále ostáva nezmenená, v súlade s § 6 ods. 6 zákona o energetike[2].

[1] Zákon č. 609/2007 Z.z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu a o zmene a doplnení zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov

[2] Zákon č. 251/2012 Z.z. o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov

 

Výhrada

LEGATE si týmto vyhradzuje právo upraviť tento newsletter  v prípade zmeny právnych predpisov, nariadení a vyhlášok príslušných štátnych orgánov. Závery tohto newslettera boli spracované na základe právneho stavu k 26.3.2020.

whistleblower-reveals-information-about-illegal-or-2023-03-07-01-47-49-utc-scaled
Ochrana whistleblowerov
Zamestnávateľ čelí riziku pokuty do výšky 20.000 EUR, ak nemá správne vydaný vnútorný predpis pre systém preverovania oznámení jeho zamestnancov o protispoločenskej činnosti.
Read more
mina-rad-qFSQFSmfZkA-unsplash
Zastúpenie zamestnávateľa v pracovnoprávnych vzťahoch v zmysle §9 zákoníka práce
Podľa §9 Zákonníka práce v pracovnoprávnych vzťahoch robí právne úkony v mene zamestnávateľa, ktorým je právnická osoba, štatutárny orgán, fyzická osoba koná osobne. Namiesto nich môžu robiť právne úkony poverení zamestnanci. Zamestnanci, ktorí sú vedúcimi...
Read more